....... حدیث روز :
رسول خدا (صلّی الله علیه و ‌آله) : هر کس به امّت من حدیثی رسانَد که به سبب آن سنّتی بر‌پا شود یا در بدعتی رخنه افتد، بهشت از آنِ او خواهد بود.

تست تبلیغات بالا 
موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار مجتمع » اسلایدر
  • شناسه : 674
  • 20 مارس 2020 - 2:09
  • 1974 بازدید
  • ارسال توسط :
بیانیه مدیر مجتمع دینی صدرالاسلام بندرخمیر در رابطه با کرونا
بیانیه مدیر مجتمع دینی صدرالاسلام بندرخمیر در رابطه با کرونا

بیانیه مدیر مجتمع دینی صدرالاسلام بندرخمیر در رابطه با کرونا

بیانیه مدیر مجتمع دینی صدرالاسلام بندرخمیر در رابطه با کرونا

بیانیه مدیر مجتمع دینی صدرالاسلام بندرخمیر در رابطه با کرونا

بسم الله الرحمن الرحيم
الحمد لله ربّ العالمين و الصلاة و السلام علي سيدنا و مولانا محمد و علي آله و صحبه و من والاه.
« قُل لَّن يُصِيبَنَا إِلَّا مَا كَتَبَ اللَّهُ لَنَا هُوَ مَوْلَانَا وَعَلَى اللَّهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ»توبه ۵۱
در این مقطع حساس که ویروس واگیردار کویید ۱۹ موسوم به کروناویروس متأسفانه در بعضی شهرستان‌های استان ما و بقیهی استان‌های کشور و سایر کشورهای اسلامی و غیر اسلامی شیوع پیدا کرده، بی تردید یکی از آزمایش‌ها و ابتلائات الهی برای همه و هشداری به طاغیان، گردنکشان و مستکبران در مقابل اوامر الهی است تا بدانند که چگونه یک ویروس ظاهراً ناچیز می‌تواند در مدتی کوتاه نظام‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ملل را بر هم زند و زیان‌های جبران‌ناپذیری به جامعهی بشری وارد نماید. این رویداد برای مؤمنان نیز می‌تواند یک درس عبرت باشد، بنابراین توصیه می‌شود که از استغفار، توبه ، دعا و تضرع و زاری به درگاه بی نیاز قادر توانمند غافل نباشیم. اذکار صباح و مساء، قرائت قرآن کریم، صلوات بر رسول‌الله صلى الله عليه وسلم، دعاهایی مانند: «اللَّهمَّ إنِّي أعوذُ بِكَ منَ البرصِ والجنونِ والجذامِ ومن سيِّئِ الأسقامِ»، «رَبِّ اغفِر وَ إرحَم وَ أنتَ خَيرُ الراحمين»، «أعوذُ بِکَلِماتِ اللهِ التآمّآتِ مِن شَرِّ ما خَلَق»، خواندن دعاهایی در نماز شب، مهربانی با یکدیگر، دستگیری از مستمندان و مخصوصاً از انفاق و صدقه غفلت نکنیم.
نمازهای یومیّه که در مساجد اقامه می‌شود، با رعایت کامل نکات بهداشت عمومی و فردی در صورت امکان در فضای باز و اگر ممکن نیست در فضای داخل مسجد در حالی که پنجره‌ها باز باشد، اقامه شود، و همچنین عدم حضور افراد مسنّ، بیمار، ناتوان و کودکان و همچنین ضدعفونی کردن مداوم درون و بیرون مسجد و آمدن مأمومین با وضو و بستن درب سرویس‌های بهداشتی نیز الزامی خواهد بود. همچنین توصیه می‌شود ائمه‌ی مساجد قنوت نازله را در نمازهای یومیه بخوانند. و اگر اقامه ی نماز در مسجد امکان پذیر نبود، نماز جماعت را در منزل با اعضای خانواده اقامه کنند.
در ارتباط با برگزاری نمازجمعه و جماعت همواره منتظر تصمیم‌گیری‌های هیئت محترم فتوا باشیم که با هدف حفظ و صیانت از جان انسان‌ها که از مهمترین اهداف شریعت اسلام است ضمن استفاده از نظرات متخصصین بهداشت و سلامت با استمداد از تعالیم قرآن کریم و سنت نبوی و روایات صحیح و استفاده از قواعدی مانند: «لا ضرر ولا ضرار»، «وَ لا تُلْقُوا بِأَيْدِيكُمْ إِلَى التَّهْلُكَةِ» و سایر مدارک و شواهد مبادرت به صدور فتوا می‌کنند، به خود اجازه ی شبهه‌پراکنی در آرای هیأت فتوا ندهیم. شایسته است در رابطه با برگزاری نمازجمعه تابع تصمیم‌گیری‌های هیأت فتوا باشیم و کسانی که با تبعیت از این فتوا نمازجمعه را برگزار ننموده‌اند، از اخلاص و تقوا بی بهره ندانیم زیرا ممکن است این قبیل اندیشه ها خدای ناکرده هزینه‌های سنگینی را برای جامعه به دنبال داشته باشد و ما را به مرحله‌ای برساند که حتی شرکت در نماز جماعت هم امکان پذیر نباشد.
اکنون سعی و تلاش همه‌ی پزشکان و متخصصان سلامت بر احتراز از شرکت در اجتماعات و ماندن در خانه است و چنانچه در این نهضت جمعی همهی آحاد جامعه همکاری لازم نداشته باشند به طور قطع در غلبه بر این بیماری ناکام خواهیم ماند. رعایت نکات ایمنی و بهداشت فردی و جمعی مانند شستشوی مرتب دست‌ها و ضدعفونی کردن وسایل، سطوح و پرهیز از شرکت در مجامع، مراسم عروسی‌ و سایر توصیه‌های پزشکان را جدی بگیریم. و با تدبیر و حکمت این بحران را مدیریت نماییم.
همچنین در ارتباط با اخبار، فیلم‌ها و کلیپ‌های فراوانی که در فضای مجازی رد و بدل می‌شود و با یکدیگر تناقض فراوانی دارد باید به اطلاع عزیزان برسانم که نمی‌توان هر خبر و فیلمی را مورد تأیید قرار داد. بهترین روش، توجه به توصیه و تأکید پزشکان و متخصصانی است که آنان را می شناسیم و به آن ها اعتماد داریم.
جا دارد از پزشکان بزرگوار، پرستاران محترم، بهورزان عزیز در روستاها و کلیهی پرسنل گرامی بهداشت و درمان که در حقیقت در خط مقدم مبارزه علیه این بیماری مهلک جان خود را برای حفظ جان دیگران در طبق اخلاص گذاشته‌اند، تشکر و تقدیر نموده و برای آن عزیزان سلامتی و عافیت از درگاه قادر متعال آرزو کنیم. همچنین از نیروهای شهرداری‌ها، پاکبان ها ، سمن‌ها و جوانان شهرها و روستاها که در ضد عفونی کردن اماکن، سطوح و مساجد جدیّت فراوانی مبذول می‌کنند و نیز نیروی انتظامی، بسیج، سپاه و کمپین‌های مردمی که در عبور و مرور افراد در ورودی‌ها و خروجی‌ها سعی بلیغی دارند و همچنین از کارمندان بانک ها که در بُعد اقتصادی خدمات ارزنده‌ای ارائه می‌دهند، تشکر و تقدیر به عمل آوریم.
عزیزان! درگیری با بیماری کرونا ویروس ما را از یاد نیازمندان، فقرا، بینوایان و مخصوصاً بیماران نیازمند غافل ننماید. از فرهنگ گذشتگان خود بیاموزیم همان طور که در مواقع بروز بلایا و مصایب به صدقه دادن و اطعام فقرا اهمیت می‌دادند، ما هم به صدقه دادن و اطعام فقرا توجه داشته باشیم و انجمن‌های خیریه را در این امر مهم کمک کنیم و ایشان را مخصوصاً در امر اطعام فقرا و نیازمندان تشویق و مساعدت نماییم. «وَيُطْعِمُونَ الطَّعَامَ عَلَى حُبِّهِ مِسْكِينًا وَيَتِيمًا وَأَسِيرًا » ( آیه ۸ سوره انسان) که به خاطر رضایت خدا، بینوا، یتیم و اسیر را اطعام می‌دادند.
پیامبر رحمت چه زیبا فرموده است: « مَثَلُ الْمُؤْمِنِينَ فِي تَوَادِّهِمْ وَتَرَاحُمِهِمْ وَتَعَاطُفِهِمْ مَثَلُ الْجَسَدِ؛ إِذَا اشْتَكَى مِنْهُ عُضْوٌ تَدَاعَى لَهُ سَائِرُ الْجَسَدِ بِالسَّهَرِ وَالْحُمَّى» ترجمه ی آن در این شعر زیبای سعدی متجلی است که می گوید:
بنی‌آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به‌درد آورَد روزگار دگر عضوها را نمانَد قرار
تو کز محنت دیگران بی‌غمی نشاید که نامت نهند آدمی
در پایان توصیه‌ای نیز به دانش‌آموزان و دانشجویان و طلاب گرامی، عزیزان! شما هم ضمن تلاش در مطالعه، پژوهش و شرکت مستمر در کلاس‌های مجازی که برای جبران عقب‌ماندگی درسی از طریق مراکزتان به شما اعلام می‌شود، در این مصیبت اجتماعی نیز مشارکت داشته باشید و ضمن رعایت نکات ایمنی و بهداشتی، مسئولیت اجتماعی خود را در فروکش کردن این بیماری سرکش به انجام برسانید و روشنگر خانواده و جامعه‌ی خود باشید. هر کدام از شما قادر به انجام هر مسئولیت اجتماعی هستید. همیشه این آیه را مد نظر داشته باشیم که خداوند می‌فرماید: «إنَّ اللهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ» درست است تغییر از جانب خداوند متعال است اما اگر خودمان نخواهیم این تغییر ایجاد نخواهد شد.
خدایا! ما را ببخش و بیامرز و از گناهانمان درگذر. پروردگارا! ما را در زمره‌ی مستغفرین و توّابین و نادمین از گناهان قرار بده و ما را تا نیامرزیده‌ای از این دنیا نبر. خداوندا! ما را، فرزندانمان، همشهری‌هایمان، هم‌استانی‌هایمان، هموطنانمان و آحاد جامعه ی بشری را در مقابل این بیماری مهلک مصون و محفوظ بفرما و به ابنای بشر این فرصت را عنایت بفرما تا بتوانند با استفاده از ابزارهای نوین از شرّ این ویروس مسری در امان بمانند. یا حیّ یا قیّوم! به دانشمندان و مخترعان و پژوهشگران یاری بده تا بتوانند داروی ضد این ویروس را کشف کنند و موجبات نجات نسل بشر را از تهدید این بیماری فراهم نمایند.

با احترام
مدیر مجتمع دینی صدرالاسلام بندرخمیر
سیدعبدالجلیل قتالی

تست تبلیغات پایین

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است